Bugun...


Ufuk AYKOL

facebook-paylas
BİR GARİP YÖNETMELİK
Tarih: 12-12-2017 22:55:00 Güncelleme: 20-06-2018 12:39:00


Hepimizin kendine özel bir işi, işinin dışında ilgi duyduğu birçok farklı konu da hobilerimiz var, kendi mesleğimiz dışındaki iş kollarının neler yaptığını  detaylarını  merak eder ,inceleme ihtiyacı duyarız. Bilgi sahibi olmak hoşumuza da gider çoğu zaman. Hukuk olur, Tıp olur, Ziraat olur, İnşaat olur , Fotoğrafçılık olur.  Ancak konu inşaat olunca , özellikle bir de konut yapımı söz konusu olunca yediden yetmişe hepimizin ilgisini çeker, daha da önemlisi yaşamımız boyunca, ya konut edinmek yada bir işyeri sahip olmayı düşler ve ilk fırsatta zorunlu olarak tanışırız bu sektörle;İnşaat işini meslek edindiğinizde ise geceniz gündüzünüz daha doğrusu neredeyse  her anınız inşaat olur. Yaşamınızın en önemli parçasıdır, Bulunduğunuz her ortamda ilk sohbet konusudur artık işiniz.   Ama hiç karşıdan göründüğü kadar kolay değildir .Uzunca bir bürokrasi mücadelesi ile aldığınız bir ruhsat ile başlayıp imalat sırasında binlerce çeşit malzeme arasında boğuşursunuz .

Sorunu da çoktur .İşe koyulduğunuz andan itibaren sektörün bitmek bilmeyen sorunlarını yaşıyor, sorunları çözmek için sürekli mücadele içinde oluyorsunuz.Projelendirme aşamasında başlar mücadele …….Sizler ile, bir binanın yapımı için projelendirme aşamasında karşınıza çıkan , yapım sırasında uyulması gereken kurallar manzumesi olarak adlandırabileceğimiz imar  yönetmeliğini paylaşmak istiyorum.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlatılıp yayınlanan yönetmelik.1985 yılında köklü değişikliğe uğramış olan yönetmelik defalarca değiştirildi. Her konuda olduğu gibi göreve her yeni gelen, aman yahu benden öncekiler ne anlar , şunu bir ele alalım değiştirelim mantığı ile değişti de değişti.Öyle ki son olarak  01.EKİM .2017  de yürürlüğe giren yönetmelik öncesi 3 ayrı tarihte yayınlanmış olan 3 farklı yönetmelik te yürürlükte olup , istediğiniz yönetmelikten birini seçerek yararlanabiliyordunuz. Nasıl bir iş ise.Yani hangisinin doğru olduğuna biz karar veremedik, siz istediğiniz yönetmeliği kullanın diye bir uygulama . Olabilecek bir iş mi bu, ne uygulayan ne yaptığını biliyor ne denetleyen, tam bir kaos .

Gelelim şimdi en büyük bomba ya ;

Yıllarca çalıştık , eeeeeeeeeee

Yepyeni bir yönetmelik hazırladık , 2017 yılı Temmuz ayında resmi gazetede yayınlıyoruz , 01 EKİM 2017 den itibaren yürürlüğe giriyor. Adı da BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ Bu yönetmelik TÜRKÇE olarak hazırlanmış, evet evet TÜRKÇE bir metin,

Ancak bir sorun var hem de büyük bir sorun .Konunun ilgilileri binlerce mimar, belediyelerin yetkili teknik personeli  okuyor,  ama nedense hiç kimse aynı şeyi anlayamıyor.          

Nasıl ama…..

  Durun daha bitmedi, seminerler düzenleniyor, salonlar dolup taşıyor, gelin yönetmeliği birlikte yorumlayacağız, şu yetkin konuşmacımız var, yok şöyle bilgili büyüğümüzün sunumu var toplantıları ; Çıkan sonuç mu , MUHTEŞEM

  Sorulan sorulara verilen cevap , siz bu sorunuzu yazılı olarak bakanlığa iletip görüş sorsanız iyi olur. Yine bu sunumu yapanların ağırlıklı görüşü ne biliyor musunuz, bu yönetmeliği ,uygulamayı bilmeyen , proje çizmemiş, yapım koşullarını masa başında öğrenmiş arkadaşlarımız hazırlamış herhalde , evet yakından incelediğinizde algı gerçekten bu    İlgili idarelerdeki personeller de bu konuda uzman olmadığına göre varın başa gelecekleri siz düşünün,Belediyelerde ağırlıklı olarak personel sıkıntısı var , yetişmiş tecrübeli personel zaten çok yetersiz. Bazı belediyelerde Mimar , Mühendis bile yok .İdarelerde görev yapan  denetçi arkadaşlarımızın  görevi yorum yapmak olsa idi kuralları onlara yazdırırdık. Kuralı koyarsın , TÜRKÇE olarak yazarsın ,herkes anlar , projeyi hazırlayan da anlar , denetleyen de ; Uygulamalar hakkında öyle yorumlar var ki , eğer bu saçma sapan algı ile uygulamalar yapılır ise yakında çevrenizde UCUBE yapılar görmeye başlayabilirsiniz.Yayınlandığı günden bu yana onlarca değişiklik ve düzenleme yapılan bu yönetmeliğin  herhalde madde madde tamamı !!! değişecek 

Yapmayın kardeşim , uygulama bilmiyorsanız , inşaat yapımından anlamıyorsanız , beceremiyorsanız yapmayın kardeşim yönetmelik mönetmelik.

İnsanın aklıdan , bu karmaşık metnin içerisinde birilerinin işine yarayacak bazı maddeler mi var diye geçmiyor da  değil  hani.Bu yazı 11896 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
resmi ilanlar
YUKARI