Bugun...


Ramazan SOYLAR

facebook-paylas
BEBEKLİKTE OYUN ve OYUNCAK
Tarih: 29-12-2017 17:17:00 Güncelleme: 20-06-2018 12:37:00


Hızlı büyüyen bir organizmadır bebekler. Çevresel uyaranları doğru ve yeterli ölçüde almalıdır ki sağlıklı bir gelişim sergilesin. Bu nedenledir ki oyunlar ve oyunların aracı olan oyuncaklar bebeklerin yetilerinin doğru ve yeterli kazanılmasında çok önemlidir. Oyun, bebeklerin zihinsel gelişiminin bir aynasıdır. Doğru kurulan oyunlar ve doğru seçilen oyuncaklar bebeklerin zihinsel, bedensel ve duygusal gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır. Bebek, oyun oynarken kendisine güven kazanır, nesneleri kontrol eder, kendini ifade eder. Kendisini ifade etmesinde doğal bir araç olan oyun ve oyuncaklarla oynamak bebeklerin çeşitli duygularını dışa vurmak için bir araçtır. Oyun, çocukların en gerçek uğraşıdır ve ebeveynler olarak bizler bu uğraşı dünyasına müdahale etmemeli, bu alana kısıtlama getirmemeliyiz. Bebeklerin ilk oyuncakları kendi bedenleri ve anneleridir. Zamanla etrafındaki nesneleri fark eden bebek, gelişim sürecine bağlı olarak keşfetmeyi, oynamayı, oyun kurmayı öğrenir ve sosyalleşir. Sosyalleşme aracıdır oyun ve oyuncaklar. Çevresel uyumun sağlanmasında bir anahtardır. Bu nedenle biz ebeveynlere düşen önemli bir görev bebeklerimize deneme-araştırma girişimlerini yapabileceği güvenli ortamlar sağlamaktır. Mutfakta güvenli ortam sağlayıp zarar vermeyecek nesneleri oyuncak olarak kullanmasına izin vermeliyiz. Bu nesnelerle “tekrar oyunları” oynamak isteyen bebeğe karşı sabırla yaklaşmalı ve oyununda ona eşlik etmeliyiz.

Oyuncak seçiminde bireyin yaşı öncelikle göz önünde bulundurulmalıdır. Renkli ses çıkaran çıngıraklar, elle kavranan renkli sünger toplar, büyük parça puzzle uygun oyuncaklardır. Bunların yanında renkli resimler içeren kitapları da mutlaka çocuklarımıza okumalıyız. Çocuklarımızın hayal dünyasına dokunma aracıdır kitaplar. Onların dil gelişiminde önemli rol oynayan, onları sosyalleştiren araçlardır. Oyun, bebeklerin iç dünyalarını anlatmasına fırsat verir; bu nedenle çocukların oyunlarına müdahale etmemeliyiz. Bu durum çocuklarda engellenme hissi yaratır ve ileriki dönemde benlik saygısı gelişimini etkiler. 

Sevgili ebeveynler cümlemi tamamlarken oyuncak seçiminde sayısal olarak abartıya kaçmamalıyız. Asıl önemli olan yaşına uygun nitelikli oyuncaklarla oyun oynamaktır. Tüm bebeklerimize ve çocuklarımıza hayal gücü sınırlanmadan oynayabilecekleri nitelikli bir oyun çevresi diliyorum. 
Sevgilerimle.Bu yazı 9891 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
resmi ilanlar
YUKARI